FNIRSI DPS-150 DC Power Supply Variable, 0-30V 0-5A Adjustable DC CNC Power Supply with 4-Digit IPS Display, <20mV Power Ripple, PD/QC/DC Input, PC Programmable Regulated Switching Power Supply
★★★★★ 4.6 64 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.psbokning.se
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Stable Output: 30 V, 5 A, 150 W DC power supply variable, 0.01 V, 0.001 A display, CC/CV switchable, <20 mV low power ripple, effectively protecting precision electronic equipment from voltage fluctuations
  • Diverse Connections: The variable power supply integrates a variety of connection methods such as 4mm banana heads, U -shaped terminals and fine copper wires to meet the connection needs of different electronic equipment and power cords
Brand FNIRSI
Wattage 150 watts
Model Name DPS-150
Form Factor Multiple (ATX, Micro ATX, SFX)
Item Weight 1.4 Pounds
Manufacturer FNIRSI
Model Number FNIRSI-DPS-150 Plus
Cooling Method Air
Current Rating 5 Amps
Number of Fans 1
Output Wattage 150 Watts
Item Dimensions 4.06 x 3.07 x 1.18 inches
Mfr Part Number FNIRSI-DPS-150 Plus
Compatible Devices Personal Computer
Connector Quantity 1
Warranty Description 1 Year Manufacturer
Maximum Input Voltage 240 Volts
System Bus Connector Type 24 Pin
Connector Type Used on Cable ATX
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
64 ratings | 26 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (54)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)